Board index » GTA SAN ANDREAS » GFZONE The Godfather Server » Sugestii

 


Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.
Author Message
PostPosted: Thu Feb 29, 2024 11:08 pm
  

SA:MP LEADER
SA:MP LEADER

Joined: Thu Aug 29, 2019 1:19 am
Posts: 241
PROPUNERI + SUGESTII GFZONE by JUMY !






1. Propun adaugarea unei comenzi (/carplate) sau ceva de genul, poate fi implementat si pe comanda /v in acea rubrica.
Aceasta propunere are rolul de a-ti scrie orice numar de inmatriculare doresti la un vehicul personal.
ex: /carplate JumyRO
Sa existe totusi si o limita de caractere bineinteles.




2. De adaugat / implementat noi intrebari pentru Trivia Eveniment.
Acest eveniment are la baza un principiu scurt, serverul pune intrebarea, playerii raspund prin comanda /an.
Primul jucator care raspunde corect, castiga x bani.
Aici propun modificarea reward'urilor generale per/raspuns + cateva avantaje si aici la (/bonustrivia), cele din prezent n-au nici-o noima/satisfactie de a castiga.


SE pot adauga:

-culori hidden
-level up
-rp-uri
-pp-uri
-rolex watch
-vip 7d
-vip14-30d


3. Propun la acest sistem sa fie permis sa iti poti 'spawna' 2 vehicule in acelasi timp.
ADICA SA NU EXISTE O LIMITA PENTRU /V - SPAWN VEHICLE.
In prezent pot spawna in acelasi timp doar 1 tip de vehicul de pe /v..
As propune sa nu existe o limita (chiar daca NU prea se evita ideea de lag etc..) este o sugestie benefica !
Sa pot folosi /v si sa spawnez cate vehicule doresc, mai ales daca le detin la o casa proprie, ar da frumos atunci cand vrei sa faci o colectie de masini si sa le arati si altor playeri colectia ta pentru a te 'lauda'.



4. DE ADAUGAT NOI MISIUNI LA DISCHETA !
Parerea mea este ca sunt deja invechite aceste misinui din prezent, si mai pot fi adaugate altele noi pe langa acestea din prezent.


IDEILE AR FI ASA:

-- ONLY SAU/SI IMPREUNA COMBINATE -- >

-cars
-moto
- bike
- barci
- heli
-parkour
-parasuta
-maratoane de alergat pe jos..
-si multe altei idei ce va mai vin si voua prin cap !







5. Propun sa se faca ceva afisaj mai ok pentru neons la vehicule, de exemplu ziua nu se vad deloc daca sunt activate, chior sau difuz as spune dar nici atat.
Ca sa functioneze neon-ul trebuie sa fie mereu /night, as propune sa fie vizibil chiar si ziua pe timp de zi, cand folosim /day.




6. LEGAT DE:

[MAFII + GANGS ; DEPARTAMENTE SI PASNICE]









[MAFII + GANGS:]

Propun sa se mai echilibreze putin 'bataia' celor rivali pentru turfs / war, in ce sens?
In prezent stim cu totii ca suntem 15-20-25 de oameni maxim pe server care intram pentru fun, un wanted, un turf..
Acestea fiind spuse, pe scurt, as propune sa ramana la BATAIE doar 2 mafii (NU GANGS) acestea fiind The Mafia vs The Triads.
Consider ca aceste 2 mafii sunt suficiente pentru a intra pe seara la un war/turf, asa putem fi si noi mai organizati si sa avem o oarecare distractie ( ORGANIZATA )
[ Ballas/VLA + Grove/LSV ] sunt numite GANG-uri deci, momentan nu au rost sau vreun sens, avand in vedere playerii de pe server.
Mai intai ar fi cel mai ok din toate punctele de vedere sa fie populate cele doua mafii anume [Mafia cu Triads]
In cazul in care s-ar ajunge la un numar de jucatori, sa zic 50-60 oameni constant pe server, se mai pot deschide 2 ganguri gen [Ballas vs Grove] dupa care si [LSV vs VLA] dar treptat bineinteles, totul va depinde de jucatorii de pe server si popularitatea lui pentru a da un sens si celorlalte ganguri.

INCA O PROPUNERE IMPORTANTA: Deelay-ul de la Turfs (intre zone /attack) sa fie diminuat la 300 secunde, in prezent cred ca are undeva la 600-650secunde ceea ce este mult cand deja esti incalzit si vrei sa mai joci, 300 secunde ar fi suficiente precum (mini-pauza).





[DEPARTAMENTE -- > LSPD / FBI + NG]


Aici as propune cu desavarsire diminuarea departamentelor, la fel, nu au niciun sens mai multe departamente de politie pe joc deodata ce noi suntem 20 oameni, vrem sa facem rost de membri in factiune nu sa oferim lider la toata lumea, lideri se gasesc usor cu o aplicatie + nivelul necesar ( poate ore ) + vechimea de pe server.

DECI: Propun un lider bine ales la LSPD pentru ca stim cu totii ca acesta este departamentul principal pe SAMP iar [NG/FBI] mai pot astepta pana cand vor fi deschise treptat, va fi ales un lider la fiecare departament in functie de activitatea de pe server/vechime si level-ul necesar.
Conceptul este la fel ca la mafii, nu au rost mai multe mafii/departamente cand noi suntem 20 online constant.







[PASNICE]

Aici cred ca este totul in regula, maxim daca se poate modifica niste sloturi de membri gen 4+1 ( adica 5 membri maxim la toate cele pasnice ) cu timpul se pot mari sloturile daca vor exista noi playeri pe server doritori de factiuni pasnice.
Cred ca tot aici la pasnice ar merge si editat nivelul necesar pentru a te alatura unei factiuni.
In prezent e level 3 la toate, ar fi mai ok un level 5, sa nu intre tot civilu care se joaca 2-3 ore sau participa la un Race si castiga RP-uri, sa cunoasca si el jocul mai mult.
Am sa las mai jos niste idei de nivel necesar per/factiune/club etc.







*CATEVA SUGESTII PE LANGA CELE DE SUS CARE VIN LA PACHET CU TOATE FACTIUNILE GFZONE*




-Legat de regulament si alte modificari pentru factiuni pasnice/departamente/ha/gangs/mafii si cluburi, vor trebui mai multi admini responsabili de ele, de exemplu vor fi responsabili cu modificari/schimbari de viitor si postate intr-un topic precum Anunturi / Regulament / Log-uri / Sanctiuni la factiunea respectiva si postat pe Forum (http://www.gfzone.ro/forum)





1x Manager Pasnice - > (TAXI / PARAMEDIC / NR)

1x Manager Departamente - > (LSPD / FBI / NG)

1x Manager Gang-uri - > (Grove/Ballas/VLA/LSV)

1x Manager Mixte - > (Hitman Agency)

1x Manager Mafii - > (The Triads / The Mafia)

1x Manager Cluburi - > (NFS Club / NRG Club / Infernus Club)






INFO + MODIFICARI PE ACTUAL GM-- >







[FACTIONS] + [NIVEL RECRUTARE] + [SLOTURI DISPONIBILE]:




-MAFII: Minim level 6 + 5 sloturi disponibile cu tot cu Leader (4+1)


-GANGS: Minim level 7 + 6 sloturi disponibile cu tot cu Leader (5+1)


-DEPARTAMENTE: Minim level 10 + 8 sloturi disponibile cu tot cu Leader (7+1)


-FACTIUNI PASNICE:
Minim level 5 + 5 sloturi disponibile cu tot cu Leader (4+1)


-FACTIUNE MIXTA(HA): Minim level 12 + 6 sloturi (5+1)


-CLUBURI: Minim level 10 + 10 sloturi (9+1 ) per / club (indif de clubul respectiv sloturile si level va ramane acelasi )




PS: Ar fi recomandat sa poti seta si tu sloturi ca Leader / sau cel putin ca Admin level 3/4+


/setfslot -- Seteaza locurile de sloturi intr-o factiune. (maxim 20 sau 30 sloturi sa fie)

/setfslot
(number faction) + (number slot) [Cand e pe valoarea 0 sa fie aplicatii inchise/close]

/setfslot sa apara ca un [Admin Info] pe chat, exemplu mai jos:
ADMIN INFO: Leader-ul sau Admin-ul X a setat Y sloturi pentru factiunea Z.








7. LEGAT DE [CLUBURI] PROPUNERILE SUNT MAI JOS:



Exista 3 cluburi pe server:

-NFS Club
-NRG Club
-INFERNUS Club





*

-Propun la aceste cluburi niste reguli mai concrete / ce este voie ce nu este, totul sa fie postat / rearanjat pe forum la sectiunea potrivita si la clubul respectiv.
Parerea mea este ca si aici sunt prea multe cluburi pentru numarul de jucatori din prezent pe server, nu au sens, stau degeaba.
Trebuie lasat doar 1 club maxim 2 sa zic, iar restul inchise (CLOSED -- > No Leader) deoarece motivul este clar, ca sa ocupam un loc de lider aiurea sa fim doar cu gradul si numele, nu are sens...

Propun sa fie lasate pentru o perioada doar: NRG Club + Infernus Club
Acesta ar fi un start in care membri pot aplica la aceste cluburi pe forum, cu timpul se poate deschide si NFS + ales un lider.







!!!!! IMPORTANT !!!!!




**
INCA O PROPUNERE AR FI (TOT LEGAT DE CLUBURI) -- > Chat-ul care e in prezent la fiecare club anume ( /nrg ; /nfs ; /inf sa devina --- > comanda /c )
In prezent comanda /c are rolul de 'Close Chat' dar in sine chat-ul este la fel cu cel normal.
Deci pe comanda /c sa fie individual pentru toate cluburile chat-ul respectiv al clubului, insa cu nickname-uri la rank diferite.
Ex: Sunt in NRG Club rank 1, voi folosi comanda /c -- > Salut chat , acesta va aparea ( Newbie Stunter Jumy: Salut chat )









8. Propun ca atunci cand folosesti comanda /factions pe server sa iti apara in dreptul fiecarei factiuni ( OPEN / CLOSED ) sau ceva de genul + cati membri detine factiunea respectiva.
In acest fel fiecare jucator va sti unde poate sa aplice / daca factiunea/clubul e full sau nu, daca factiunea/clubul este OPEN/CLOSED la aplicatii.
Legat de OPEN/Close faction, va exista o comanda si pentru lideri care se va putea numi: /fopen sau /fclose, nu este necesar sa mai spun ce fac ele, e de la sine inteles, aceste comenzi vor fi disponibile si pentru Admini level 4+ pe /ah.
Ex: Sunt lider LSPD, folosesc /fopen ( factiunea mea are acum recrutarile DESCHISE / aplicatiile cum vreti voi sa o numiti )
Ex2: Sunt lider LSPD, folosesc /fclose ( factiunea mea are acum recrutarile INCHISE / same aplicatiile



Cred ca aici ar trebui un medium/big update pentru ca in prezent /factions este invechit si ar merge mai multe informatii legat de ele, recomandat ar fi un chenar sa apara, in prezent apare un text pe chat cu factiunile si level-ul necesar, fara prea multe info.

LA FEL SI LA /members atunci cand esti membru, ar trebui un chenar frumos aranjat, sa nu fie pe text cmd, zile in factiune / nickname / fw / rank si cam atat.

Pentru Leaders sa fie acolo sa dea [manage] pe fiecare membru in parte si sa poata sa dea urmtoarele:

- fw
- unfw
- sa verifice raport
-uninvite + sa poti selecta cate FP-uri primeste membrul respectiv de la 0 la 100 maxim.








9. De adaugat un sistem la fiecare categorie (pe /help):


/factionhelp -- > Ajuta membrul sa isi afle comenzile factiunii (intr-un chenar text frumos cum e si /leaderhelp spre exemplu)
/jobhelp --- > Ajuta membrul sa afle comenzile disponibile la job-ul care este angajat..





10.Propun si un Rent Fly pe /gps + locatia sa fie la Aero LS.
Aceasta propunere vine deoarece pe server exista rent [car / boat / bike] insa [rent plane] nu avem.
In concluzie, sa poti sa inchiriezi avioane (heli + avioane).




VA MULTUMESC PENTRU ATENTIE, LASATI MAI JOS UN REPLY CU PRO SAU CONTRA.
DACA E PRO VA PWP !
DACA E CONTRA ARGUMENTATI VA ROG LA FIECARE PUNCT CE NU ESTE IN REGULA!!

_________________
NIMIC DE VAZUT AICI


Image

Image


          Top  
 
PostPosted: Fri Mar 01, 2024 12:33 am
  

User avatar
LEGEND
LEGEND

Joined: Tue Jul 16, 2019 5:46 pm
Posts: 440
:contra:

_________________
Image


          Top  
 
PostPosted: Fri Mar 01, 2024 1:01 am
  

SA:MP LEADER
SA:MP LEADER

Joined: Thu Aug 29, 2019 1:19 am
Posts: 241
DrawN wrote:
:contra:



Mersi, apreciam dacă ai fi argumentat fiecare punct!

_________________
NIMIC DE VAZUT AICI


Image

Image


          Top  
 
PostPosted: Fri Mar 01, 2024 1:48 am
  

User avatar
LEGEND
LEGEND

Joined: Fri May 10, 2019 4:07 pm
Posts: 486
Location: Catedrala Mantuirii Neamului
:contra: pacat ca mi ai stat afk la turfuri sa scrii asa ceva

_________________
Image

PENTRU TOTI CEI CARE MA VANEAZA, VA AM LA BRELOC

Image

Image


          Top  
 
PostPosted: Fri Mar 01, 2024 2:53 am
  

SA:MP LEADER
SA:MP LEADER

Joined: Thu Aug 29, 2019 1:19 am
Posts: 241
Preafericitul wrote:
:contra: pacat ca mi ai stat afk la turfuri sa scrii asa ceva


Ok, mersi si tie pentru contra, numai toxici observ.

_________________
NIMIC DE VAZUT AICI


Image

Image


          Top  
 
PostPosted: Fri Mar 01, 2024 8:52 am
  

Membru
Membru

Joined: Sat May 18, 2019 9:50 pm
Posts: 459
Contra

In timpul ala te duceai pe b z si bgg si dadeai 20 de whispere cu serverul.
Nu veneau insa ieseai mai castigat.


          Top  
 
PostPosted: Fri Mar 01, 2024 12:08 pm
  

User avatar
Membru
Membru

Joined: Fri Jul 19, 2019 4:38 pm
Posts: 143
Location: Bucuresti
:contra:

N-aveam cum sa dau pro

_________________
Image

Old name:s0uNNNd


Retras
I'll be back


          Top  
 
PostPosted: Fri Mar 01, 2024 4:21 pm
  

User avatar
SA:MP ADMIN
SA:MP ADMIN

Joined: Fri Jul 26, 2019 8:39 pm
Posts: 254
1. Contra, e useless carplate
2.Pro, se pot schimba sau updata premiile la bonustrivia. Intrebarile se vor schimba in curand oricum.
3. Este deja, trebuie doar sa cumperi slot cu gold, poti spawna pana la 3 masini.
4. Se vor adauga am vorbit deja despre asta cu B_Boy.
5. Chiar daca e zi, poti scrie /night daca vrei sa vezi neon-ul.
6. Contra, mafiile se vor popula ultimele, sunt doar cateva steag-uri pe care le pot captura The Mafia si The Triads, e mai fun in gang. Se vor popula doar Grove si VLA momentan.
In legatura cu Managerii, nu avem nevoie, de aia este liderul,regulament, si tot ce trebuie sunt deja, contra.
Pentru recrutare ca sa vezi cate locuri sunt disponibile in fiecare factiune este comanda /recrutari deci contra.
7. Contra, fiecare merge in ce club vrea, sunt membrii NFS/INF/NRG peste 3. E ok cum este
8. contra, este comanda /recrutari.
9.Ca membru intr-o factiune nu ai nevoie de comanda /facationhelp pentru ca ai doar chat-ul ca membru, contra.
10. nu stiu ce sa zic, sunt deja gratis la ce sa adaugi inca un biz?

_________________
Image


          Top  
 
PostPosted: Fri Mar 01, 2024 7:39 pm
  

User avatar
Site Admin
Site Admin

Joined: Mon May 06, 2019 6:13 pm
Posts: 1116
Location: Unde soarele răsare doar dacă-l plătești
1. Nu vad necesitatea comenzii, mai ales ca ai inceput cu asta.
2. Intrebari pentru Trivia voi incerca sa adaug.
Sistemul de reward ramane cum este.
3. Este deja la /shop.
4. Voi verifica misiunile si voi face altele noi saptamana viitoare.
5. Neoanele sunt mai mult pentru noapte, exista comanda /night.
6.

FACTIUNI
Cred ca pe cine ai intreba pe SAMP va fi deacord cu mine cand va spune ca ceea mai cunoscuta factiune in afara de departamente ar fi Grove Street.
Momentan este deschis Grove Street si VLA dar daca vom creste voi deschide Triads si Mafia.
Delay-ul de la turf va fi discutat cu liderii+CoCo.

Nu vad problema daca sunt toate 3 departamente deschise, din cate stiu eu sunt restrictii pentru utilizare avioanelor Hydra + Rustler de catre gradele mai mici din PD/FBI.

In ceea ce priveste factiunile pasnice, trebuie sa fie macar 2-3 membrii in factiune pentru inceput.
Voi stabili impreuna cu Staff-ul nr maxim de membrii per grupul de factiune.

SUGESTII
-Regulamentul si Informatiile cred ca sunt bune, oricum nu prea intra multa lume la inceput pe forum si se cunosc unele reguli de comportament.
-Managerii la factiuni faci daca ai un server de 300 de persoane, sunt lideri la toate factiunile si ai 20-30 de persoane in Staff. In momentul de fata nu vad necesitatea unor astfel de organizari.
-Am spus ca voi modifica nr de locuri in functie de factiune.
-Asta cu /slot nu e nevoie la cati suntem pe server momentan.


7. Nu strica cu nimic sa fie toate 3 cluburi deschise. Cluburile sunt ceva extra pe langa factiune din care faci parte.
Ma voi gandi daca merge modificat chat-ul de la cluburi.

8.Exista comanda /recrutari si /recrutez pentru lider unde iti apar locurile disponibile din factiune.


9.Momentan ramane asa, prea multe comenzi dupa.

10. Sunt destule Biz-uri de Rent iar in plus avioanele sunt gratuite iar unele sunt pentru jobul de Pilot.
Asta ar inseamna sa mai adaugam alte avioane in plus.

_________________
Image

Nobody can control you,unless you allow them to.
Don't be cruel and unfriendly just because you want attention.There are better ways to get it.
Sometimes you just need teammates to back you up.You can't do everything alone.
Do not underestimate you students,sometimes they understand more that you think.


          Top  
 
 
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.



Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


Display posts from previous:  Sort by  
Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum


Powered by GFZONE © 2024 GFZONE Design Team