Board index » GENERAL » Sugestii, păreri, întrebări

 


Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.
Author Message
 Post subject: Sugestii Sa:Mp GFZONE
PostPosted: Thu May 30, 2019 11:08 am
  

Director Raiku
Director Raiku

Joined: Thu May 09, 2019 3:10 pm
Posts: 53
Postati in topicul asta sugestii cu privire atat la gm cat si la reguli si desfasurarea jocului, atat din ce va amintiti de pe GF vechi cat si de pe acesta , cand o sa fie cazu.

Momentan ne intereseaza daca va aduceti aminte ce era gresit pe GF

_________________
FBI inseamna ZEW intr o limba de mult uitata.


          Top  
 
Offline
PostPosted: Thu May 30, 2019 11:25 am
  

User avatar
Avocatul Poporului
Avocatul Poporului

Joined: Mon May 06, 2019 5:03 pm
Posts: 956
1 modurile interzise sa nu mai fie interzise, sa ne putem juca cu orice moduri "ajutatoare" in limita bunului simt. daca eu pot sa ma intorc smecher cu infernusul, poti si tu sa-ti pui mod.
2 vw-ul la war sa ramana acelasi, sa poata faca hitmanii contracte la war, e plictiseala 1h pentru hitmani si e mai interesant, zic eu. pd, factiuni pasnice si civilii nu au voie la war, evident
3 sistemul de rob sa fie ca si cel vechi, intru in banca dau /robbank am 30s in alt vw si aia a fost, sa nu ne complicam, era lejer atunci
4 turfuri pe toata harta, nu doar in ls(asa era atunci, acum nu stiu cum e gm-ul, doar reamintesc)
5 economia sa fie la fel, infernusu' in ds sa fie tot 50kk, casele la fel ca atunci
6 sa poti intra in cladiri daca ai wanted si tu fiind cop cand ai /find pe suspect sa-ti puna cp la intrarea cladirii daca e inauntru. gen daca e in jail si dau /find pe el sa nu mi-l arate pe mapa la BB, sa mi-l arate chiar la iesire jail.
7 /find sa fie infinit, sa nu trebuiasca sa dau /find o data la 12 secunde.
8 sa nu existe skill la detectiv, sa fie direct /find infinit, sa nu se mai piarda vremea la /skill


astea sunt sugestii de termen lung, banuind ca o sa fie ceva playeri

_________________
Image


ImageImageImage


          Top  
 
PostPosted: Thu May 30, 2019 12:11 pm
  

Membru
Membru

Joined: Sat May 18, 2019 9:50 pm
Posts: 459
O mare parte din ce am vrut sa zic eu a scris si kas
E problema cu modurile, nu prea ar mai fi loc de cearta sincer...ori interzise ori gasita o solutie sa ne jucam nu sa stam pe teamviewer. Multi care au folosit modul de formula 1 stiu ca sarea anumite borduri, la fel stiu ca uneori la coliziuni puternice se bloca in textura si busea. Modul skyline la fel, multi spuneau ca e ajutator fiindca fuge de cur si poti face cerculete dar la wanted si viteze mari sau pe iarba cand facea spin? Acolo mai era ajutator? Majoritatea au bune si proaste care mai mult te incurca iar asta se poate dovedi pe probate. Decat sa ajungem iar la certuri eu spun interzise toate.

Warul sa fie in acelasi vw, e mult mai frumos si mai distractiv cand intervin hitmanii si civilii sau cand gangurile primesc wanted pentru war, nu e mod dm incat sa se separe asta de restul jocului, aia a fost cea mai frumoasa perioada a serverului.

La sistemul de bounty cu cat un membru de club are bounty ridicat cu atat sa se primeasca mai multi bani cand este prins.

Sa se poata folosi sistemul de bail si atunci cand ai fost omorat insa plata sa fie inmultita cu 5-10 fata de cat e normal cand primesti arrest

Pentru inceput limitati jocul la un singur oras, inainte se foloseau SF si LS.

Introduceti OUG 13

Mai multe eventuri complexe organizate de catre admini, maratoane, parkour, death race etc.

Driveby sa fie interzis tuturor, la inceput totul e frumos pana se umple lista membrilor apoi facem o comparatie intre 3 departamente cu cate 15 membrii vs 2 masini la wanted cu cate 2 persoane. Cel putin sa se gaseasca o solutie, nu stiu daca aveti sistemul implementat dar chestia aia de la gin care te avertiza ca ai tras in caroserie si nu in roti mi se pare solutia perfecta.

Sa nu se exagereze cu partea de regulament, sa nu se ia in considerare parerea oricarui putoi care nu e in stare sa tina pasul cu jocul, gin a facut o foarte mare greseala cu asta, consider ca de-aia suntem aici.

Sa se scoata regula cu safezone mai putin in cea a civililor.

La cluburi sa poti avea taskuri, sa se adauge curse in care toti sa poata da join dar la lista membrilor sau stats sa se si arate cate ai castigat si cate ai pierdut. Sa se adauge in acelasi sistem de curse si un mod prin care poti provoca un coleg de club sau de la celalalt club la curse, la fel - sa se afiseze la /members incat sa se vada cine e cel mai "bun"

La bounty spre exemplu pe langa fiecare steluta sa se adauge puncte si pentru cursele castigate.

La factiunea taxi adaugati 2 automate cu nutline

Sa se tina cont de dorintele jucatorilor si mai ales, sa nu avem din nou parte de un regulament atat de strict, cei ce au prins extream si primul an de gfzone stiu ca pe atunci s a jucat cel mai frumos.

Hitmanii la disguise sa primeasca si culoare spre ex medic rosu taxi galben

Jobul lawyer sa poata scoate orice wanted, clientul sa fie supus unei plati foarte mari pentru 800+sec insa numai 5-10% sa primeasca avocatul, restul sa dispara, astfel, veti creste activitatea pe server si bineinteles si economia se va putea mentine putin mai bine

Atat regulamentele departamentelor si factiunilor cat si regulamentul serverului nu trebuie sa fie atat de drastice, sunt ok 30 min mute pentru injurii prima abatere sau warn pentru non fairplay prima abatere...nu ai cum sa dai ban pentru atat mai ales acum la inceput.



Pe Gfzone era gresit regulamentul, prea multe lucruri interise
S-a gresit si atunci cand au inceput sa se amestece virtualworlds(wanted, war, eventuri). Cui nu ii placea sa faca un kamikase cu avionul la event chiar daca risca sa primeasca jail juma' de ora?
S-a gresit cand s-au dat foarte multe beneficii de la inceput, asa s-a dus economia
S-a gresit cand au primit admin foarte multi ratati
S-a gresit cand nu mai puteai sa faci o caterinca si se dadea ban pentru orice prostie
S-a gresit cand mi-a luat adminul si au aparut din nou codatii :D


Succes


Last edited by moody on Thu May 30, 2019 1:04 pm, edited 1 time in total.

          Top  
 
Offline
PostPosted: Thu May 30, 2019 12:53 pm
  

User avatar
Avocatul Poporului
Avocatul Poporului

Joined: Mon May 06, 2019 5:03 pm
Posts: 956
sa se implementeze sampcac in ganguri macar, daca nu si in departamente, asa nu vor fi codati inafara de cei cu licenta cumparata, si nu o au prea multi
corect ar fi si in departamente, ca eu ca gang nu pot baga coduri/nu pot face c-bug si fac wanted, si-mi vine x cu renko de cacat din 2013 si-mi da 3/3
:gfzone:



cum a zis si moody - teamviewer e inutil, deci n-ar trebui facut..pot sa-mi dau rename si-mi sterg chestii si nu gasesti nimic...sampcac-ul ar rezolva problema si cu tw-ul

_________________
Image


ImageImageImage


          Top  
 
PostPosted: Thu May 30, 2019 1:04 pm
  

Director Raiku
Director Raiku

Joined: Thu May 09, 2019 3:10 pm
Posts: 53
Asta cu regulile si eu sunt de acord si chiar vreau sa se joace relaxat, doar ca tine ft mult de jucatori, de bun simt

Warul da, si eu spun ca merge in acelasi vw. Hitmanii, da, ar trebui sa fie permisi la war, dar nu, nu cred ca ar trebui sa se poate deghiza altfel decat in civil cu alb pe harta.

La moduri e cu dus si intors, deformeaza jocul, si apar glitchuri, dati exemple de moduri sa testam cateva

E ok lv ls sf, avem loc sa ne alergam - astia 10 care o sa jucam la inceput :))

Daca nu e safezone, n am unde sa ma ascund si tu faci dm pe mine in prostie, in acelasi timp pot sa te atrag sa faci dm acolo, trebuie discutata asta
le: putem sa punem regula, max 5 killuri consecutive fara fightback se considera dm in exces

2le: skill la detectiv trebuie sa existe,pt a va ocupa timpu in factiunile pasnice si pt a incerca pe cat posibil sa se stea in ele

Ganditi va la tot jocu, nu doar la ganguri, politii... este ft important cand faceti sugestii sa luati in considerare mai multe aspecte si cum influenteaza restu jucatorilor/factiunilor astea

_________________
FBI inseamna ZEW intr o limba de mult uitata.


          Top  
 
PostPosted: Thu May 30, 2019 1:12 pm
  

Membru
Membru

Joined: Sat May 18, 2019 9:50 pm
Posts: 459
Nu am zis sa blocati orasele sa nu se poata intra ci activitati ce tin de gamemode, spre ex joburile ce erau prin sf, echipa nr chiar si taxi, tocmai ca in 10 nu are rost sa fie impartit chiar asa.

Raiku la vremea cand s-au impus regulile alea erau foarte multi copii, cine mai are rabdarea la 18-20+ ani sa stea sa te omoare pe tine de 10 ori cand tu oricum lasi caracterul afk si te duci sa fumezi o tigara pana pleaca prostul.
Safezone sa fie, sa fii sanctionat daca te a omorat de +2-3 ori nu sa ti scada din viata sau prostii din gamemode. Asta e calea de mijloc zic eu.

Glitchuri apar cand tu pui mod de tanc pe banshee sau tico pe infernus(marime/portiere) in rest la masini n au de ce sa apara glitchuri. Probati formula 1, bmw ul ala e36 pe care l foloseau toti si vedeti ca au si bune si proaste. Parerea mea e aceeasi, interzise toate decat sa se ajunga din nou la scandal.


          Top  
 
PostPosted: Thu May 30, 2019 1:29 pm
  

Infernus Club LEGEND
Infernus Club LEGEND

Joined: Tue May 21, 2019 12:45 am
Posts: 64
:pro: :pro: Moody .

La faza cu DB-u propun dupa 10 gloante trase in caroserie la o masina sa te bage inapoi sa nu mai poti trage(primele 5 sa te avertizeze, si dupa 5 sa iti scada 7 hp pe glont), propun sa ai voie doar cu mp5 pe geam la tras, restul armelor(deagle, m4, sniper :)) ) sunt prea OP.

Sa nu se poata folosi anime-uri in masina pt ca se va intampla la wanetd asa ceva https://www.youtube.com/watch?v=9HiKCQby_3E
Cei cu wanted sa nu poata folosi decat /koface sau /gro (e bug-ul cu /pee la care daca te arunci de pe cladire si dai F inainte sa ajungi pe sol se reduce impactul).

La wanted daca un jucator are de ex W5 si omoara un politist care vine sa ii dea down sa ii dea wanted doar+1 nu Wanted 10. Sau daca are unu W2 pt somatie si trage in politie sa le sparga masina si rotile sa ia doar inca +w2 ca sa fie w4 Cop attack , altfel nu mai scapi de W.

_________________
Retras definitiv, jucati-va cu coduri pana va crapa venele. Bafta celor cinstiti


          Top  
 
Offline
PostPosted: Thu May 30, 2019 1:42 pm
  

User avatar
Avocatul Poporului
Avocatul Poporului

Joined: Mon May 06, 2019 5:03 pm
Posts: 956
era mai ok cu /pee si sa te arunci de pe cladire xD ne jucam de distractie pana la urma, nu?

_________________
Image


ImageImageImage


          Top  
 
PostPosted: Thu May 30, 2019 2:05 pm
  

User avatar
LEGEND
LEGEND

Joined: Tue May 14, 2019 8:14 pm
Posts: 72
contra cu acelasi vw in timpul war ului.
sa fie ca inainte, in alt vw.
hitmanii pot face contracte pe civili si pe ceilalti din alte factiuni, 1 ora de war nu e mult.


          Top  
 
PostPosted: Thu May 30, 2019 3:49 pm
  

User avatar
Site Admin
Site Admin

Joined: Mon May 06, 2019 6:13 pm
Posts: 1116
Location: Unde soarele răsare doar dacă-l plătești
Noi incercam momentan sa facem GM-ul cat mai apropiat de cel original. Momentan avem cele 14 factiuni si 3 cluburi. Spawn-urile factiunilor sunt cam unde erau si inainte doar cu o modificare la FBI care este in LV nu in LS.

Toti care o sa jucam o sa fim +18 ani din ce cred, iar regulamentul nu cred ca o sa fie ingreunat, vrem mai mult fun decat restrictii. Totul sa fie cu bun simt si fair-play. Problema modurilor, cred ca o sa cautam o metoda buna de a nu fi reclamatii aiurea. Cu TeamViewer eu nu am fost niciodata de acord si chiar n-am verificat pe nimeni. Deci nu cred ca vom apela la aceasta metoda. Safezone-ul eu ma gandeam sa fie doar pentru civili si factiunile pasnice. Driveby-ul o sa fie totusi sanctionat iar limbajul o sa fie in functie de gravitate.Nu o sa se dea mute sau ban pentru cuvantul prost,nub sau altele de genul. Mi s-a zis si mai rau si am dat 10 minute mute. Si mie mi-a placut mult perioada 2010-2013 cam asa, dupa a inceput sa se strice atomsfera.

Eventurile multe o sa fie organizate de staff dar ma gandesc totusi ca un VirtualWorld n-ar fi rau pentru eventurile mari. Am facut multe eventuri mari si chiar nu mai aveam rabdarea necesara cu cei care imi stricau event-urile. Sunt si eventurile clasice cu comanda.

Accesele o sa se ia pe merit si nu pe bani ca inainte iar comportamentul conteaza cel mai mult. Se accepta glumele in limita bunului simt.

Momentan ce conteaza este sa se faca GM-ul stabil si sa putem intra toti sa ne distram iar update-urile vor veni usor usor.

_________________
Image

Nobody can control you,unless you allow them to.
Don't be cruel and unfriendly just because you want attention.There are better ways to get it.
Sometimes you just need teammates to back you up.You can't do everything alone.
Do not underestimate you students,sometimes they understand more that you think.


          Top  
 
 
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.



Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


Display posts from previous:  Sort by  
Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum


cron
Powered by GFZONE © 2024 GFZONE Design Team