Board index » GENERAL » Bine ai revenit !

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.
Author Message
PostPosted: Thu Jul 11, 2019 11:10 am

Am început recent sa lucrez la un anticheat clientsided care va funcționa doar aici, pe gfzone, si nu va mai avea nimeni acces la codul sursa in afara de mine. Este un proiect pe termen lung, Ii voi face update-uri ocazionale si prima versiune va fi disponibila probabil la o lună după deschiderea serverului(momentan am alte chestii de pus la punct).

Cum vreau sa functioneze?
Destul de simplu. Serverul va analiza automat jucatorii folosind mai multe criterii (cat de des sunt raportati, cat de repede isi omoară ținta, cate gloanțe intra si cate nu etc) si ii marchează ca suspecți. In momentul in care un jucător este marcat ca suspect, acesta va putea continua sa joace doar daca descarcă anticheat-ul si il conectează la server. Anticheat-ul o sa fie cel mai probabil un simplu executabil. Il rulați, apăsați un buton de conectare la server, iar cand conexiunea e creată, il lasati in bara si veti putea sa va jucați. Daca inchideti programul, vi se cere să-l activati la loc.

De ce nu SAMPCAC?
Din anumite motive pe care le-am mai precizat cu alte ocazii.
Partea serversided nu este disponibilă momentan nicaieri, site-ul lor e picat de zile bune, deci nici daca vreau sa adaug sampcac, nu pot. Pe lângă asta, codul nu este open-source, cel mai probabil a fost făcut pentru a bloca doar anumite cheaturi si a le lasa functionale pe cele care nu sunt detectate de tehnica lor. Oferi o varianta de a bloca tot, apoi lansezi ceva care nu e blocat de sampcac si ceri bani, o idee ft buna.

Avantaje fata de sampcac?
- Nu depind de nimeni sa scoata update-uri, lucrez singur si pot sa blochez orice atata timp cat am o idee. Am deja idei pentru a detecta chiar si cheaturile pe bani, vom vedea ce iese.
- Fiind un proiect restrâns, doar pentru gfzone, nu vom atrage atenția dezvoltatorilor de cheaturi, deci nu se va chinui nimeni suficient de bun sa faca coduri care sa functioneze aici
- Nu sunt obligați toti să-l folosească, doar cei suspecți. De asemenea, totul va fi cat mai simplu posibil(Cum am spus, probabil doar un executabil)

Voi putea sa mai joc pe alte servere daca iau acest anticheat?
Da. Fără nicio problemă.

Acum ca v-am descris cam cum va funcționa totul, vreau sa stiu daca majoritatea sunteti de acord cu asta si sa stabilim ce tipuri de moduri sa fie in continuare permise. Este foarte important, pentru ca vreau sa blochez totul, si sa deblochez doar modurile la care cădem de comun acord ca pot fi folosite fără să existe un avantaj prea mare.
Alte propuneri, daca aveti, le postati aici.

PostPosted: Thu Jul 11, 2019 11:36 am

Membru
Membru

Salut, banuiesc ca nosul pus din cleo se poate bloca foarte usor avand in vedere ca pe server nu se observa deci NOS din client nu cred ca e chiar atat de dificil.
Legat de ce e mai complicat, la deschiderea ac ului sa se faca un scan asupra fisierelor ce pot fi modificate gen .cfg handling weapons peds etc.

CS+SS: sa se contorizeze gloantele trase din client si sa se compare cu cele de pe server
Pe github mai erau niste posturi cu coduri de acum cativa ani, daca e sa se adauge si alea mai vechi pentru demodati
Nu stiu programare dar nu se poate verifica miscarea mouseului comparativ cu cea a cursorului? Presupun ca asta ar fi una dintre cele mai bune solutii

Si cp urile sa fie protejate cumva, ac pentru teleport se poate evita usor si sunt multe care pot sa faca asta dar cu un ac pentru client banuiesc ca se poate rezolva si asta(mai mult pentru economie)

Last edited by moody on Thu Jul 11, 2019 11:40 am, edited 1 time in total.

PostPosted: Thu Jul 11, 2019 11:39 am

Membru
Membru

Eu sunt de acord si te sustin, ideea imi place. Acum pe partea de moduri interzise noi inca nu am stabilit ce ar fi si ce nu ar fi interzis, deci cred ca ar fi absurd sa-ti dam un verdict in legatura cu modurile de masini, handling modificat s.a.m.d, nu? Dar sunt si moduri care ofera un avantaj considerabil si care vor fi interzise in mod categoric ca de exemplu: infinity nos. Ramane de vazut ce decid administratorii in privinta modurilor ca sa putem continua lista.

PostPosted: Thu Jul 11, 2019 11:55 am

moody wrote:
Salut, banuiesc ca nosul pus din cleo se poate bloca foarte usor avand in vedere ca pe server nu se observa deci NOS din client nu cred ca e chiar atat de dificil.
Legat de ce e mai complicat, la deschiderea ac ului sa se faca un scan asupra fisierelor ce pot fi modificate gen .cfg handling weapons peds etc.

CS+SS: sa se contorizeze gloantele trase din client si sa se compare cu cele de pe server
Pe github mai erau niste posturi cu coduri de acum cativa ani, daca e sa se adauge si alea mai vechi pentru demodati
Nu stiu programare dar nu se poate verifica miscarea mouseului comparativ cu cea a cursorului? Presupun ca asta ar fi una dintre cele mai bune solutii

Si cp urile sa fie protejate cumva, ac pentru teleport se poate evita usor si sunt multe care pot sa faca asta dar cu un ac pentru client banuiesc ca se poate rezolva si asta(mai mult pentru economie)

Da, se blochează usor. Tot ce e in cleo va fi blocat automat, exceptie facand anumite moduri pe care le stabilim pe parcurs. Si la alea permise, orice mica modificare e detectată si blocată.
Scan se va face si la conectare si atunci cand solicita serverul.

Asta cu cursorul suna bine, dar din cate stiu eu, cand esti in joc ai cursorul blocat in stanga sus, deci e posibil sa-ti dea mereu coordonatele 0 si 0, o sa testez.

Cp-urile pot fi protejate si serverside, o sa rezolv.

PostPosted: Thu Jul 11, 2019 11:56 am

Membru
Membru

Malaka care noi? Si ce verdict nu poti da legat de handling? E logic ca iti ofera un avantaj clar

#in caz ca se vrea curatenie pe server eu sunt pro la blocarea modurilor(skinurilor) de masini

PostPosted: Thu Jul 11, 2019 12:04 pm

Membru
Membru

Fac double post incat sa observi ca oricum peste un timp se va sterge, nu m am exprimat bine la contorizarea gloantelor, voiam sa spun pentru locatia lor gen eu trag pe langa tine dar te nimeresc(ceva in genul leis de pe 1.6)

Legat de cursor nu ma refeream neaparat la cursor ci la locatia tintei(eu credeam ca e pe jumate ca de multe ori cand dau alt tab si revin am cursorul pe tinta)gen eu misc putin mouse ul sau nu il misc dar imaginea se misca actionata artifical intelegi?
PS: nu uita de rankurile alea :D

PostPosted: Thu Jul 11, 2019 12:13 pm

Avocatul Poporului
Avocatul Poporului

anticheat-ul din ce zici tu aici e bomba, sper sa fie cum l-ai descris, daca crezi ca poti sa faci cumva sa nu mearga nici cheats.tw, e extrem de bine, bravo tie.
cu modurile nu sunt de acord, nu consider ca sunt "moduri ajutatoare"...sunt daca le editezi tu in crack cu notepad++ si alte chestii, si chiar daca imi zici ca modu' X se lipeste mai bine sau nu sare din textura tot depinde de skill-ul tau cum il conduci si in acelasi timp se poate juca oricine cu el, mi se pare penibil sincer sa interzicem modurile pe masini. pe langa asta, infernusul default arata ca o caramida

Image

PostPosted: Thu Jul 11, 2019 1:11 pm

Membru
Membru

kas187 wrote:
anticheat-ul din ce zici tu aici e bomba, sper sa fie cum l-ai descris, daca crezi ca poti sa faci cumva sa nu mearga nici cheats.tw, e extrem de bine, bravo tie.
cu modurile nu sunt de acord, nu consider ca sunt "moduri ajutatoare"...sunt daca le editezi tu in crack cu notepad++ si alte chestii, si chiar daca imi zici ca modu' X se lipeste mai bine sau nu sare din textura tot depinde de skill-ul tau cum il conduci si in acelasi timp se poate juca oricine cu el, mi se pare penibil sincer sa interzicem modurile pe masini. pe langa asta, infernusul default arata ca o caramida

Si eu sustin ideea asta dar stim amandoi ca si daca se pune ac si tot ce trebuie la un moment tot o sa se revina asupra modurilor

PostPosted: Thu Jul 11, 2019 1:12 pm

Site Admin
Site Admin

Daca dau atentat cu anticheat-ul asta inseamna ca am hack ? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Image

Image

RETRAS IN DESERTUL YONGBI

PostPosted: Thu Jul 11, 2019 1:13 pm

Avocatul Poporului
Avocatul Poporului

sa fie permise toate modurile pe masini, si cand unu merge prea urat cu "modu ajutator" sa ia ban. asa mi se apre cel mai ok, nu poti sa-mi interzici sa-mi fac jocul placut

Image

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.